Jak prawidłowo ustawić fotel biurowy?

jak ustawić fotel biurowy Ergonomiczny i wygodny fotel biurowy w wielu przypadkach jest niezbędny do zachowania poprawnej pozycji w czasie siedzenia i, co za tym idzie, również osiągnięcia wysokiej wydajności w wykonywanej przez siebie pracy. Istnieje wiele szczegółów o które należy zadbać, aby taki fotel mógł faktycznie dobrze spełniać wymagania danego użytkownika. Dobry fotel powinien być przede wszystkim dostosowany do wzrostu i wagi użytkownika, zmniejszać obciążenie pleców i szyi i minimalizować występowanie zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Aby móc ustawić fotel w idealnej dla siebie pozycji i mieć pewność co do tego, że nie grożą nam żadne tego typu dolegliwości wystarczy jedynie trzymać się kilku podstawowych zasad. Jednym ze sposobów na ustawianie fotela jest wykorzystanie w tym celu swojego łokcia. Należy usiąść w możliwie wygodnej dla siebie pozycji, blisko biurka.

Ramiona ustawiamy równolegle do kręgosłupa, a dłonie kładziemy na klawiaturze komputera. Wysokość krzesła należy wyregulować w przypadku, gdy łokcie samoistnie nie ustawiają się pod kątem 90 stopni. Krzesło możemy również regulować na miarę swoich ud. Jeśli w czasie siedzenia nie jesteśmy w stanie swobodnie wsunąć palców pomiędzy siedzisko a swoje nogi, to fotel wymaga regulacji. W tym celu należy użyć podnóżka, za pomocą którego możemy zmniejszyć napięcie mięśni nóg.

ustawienie fotela biurowego Przestrzeń między udami a siedziskiem nie może być jednak zbyt duża – jeśli tak jest, to należy podnieść wysokość fotela aby nieco ją zmniejszyć. Pięścią możemy sprawdzić, czy odpowiednia jest również głębokość krzesła. Siadamy w taki sposób, aby pośladki znajdowały się jak najbardziej z tyłu siedziska i mierzymy odległość między naszą łydką a przodem krzesła. Jeśli nie mieści się tam nasza zaciśnięta dłoń, to powinniśmy umieścić z tyłu siedziska poduszkę lub po prostu zmienić krzesło na inne. W niektórych modelach istnieje również możliwość wysunięcia oparcia bardziej do przodu. W czasie ustawiania fotela powinniśmy sprawdzić także to, czy nasze plecy mają odpowiednie oparcie. W czasie pracy dolna część naszego kręgosłupa musi wyginać się w lekki, naturalny łuk. W przypadku dłuższego utrzymywania złej pozycji nasz kręgosłup będzie bardzo obciążony, co z kolei prowadzić może do licznych dolegliwości. Ważna jest również prawidłowa odległość pomiędzy naszymi oczami a ekranem monitora.